GP10MHM3/54
Mfr.Part #
GP10MHM3/54
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Operating Temperature (Max) :
175°C
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Recovery Time :
3 μs
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Average Rectified Current :
1A
HTS Code :
Terminal Form :
Wire
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F :
7pF @ 4V 1MHz
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Reach Compliance Code :
Unknown
Pin Count :
2
Case Connection :
Isolated
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Mount :
Through Hole
Output Current-Max :
1A
Datasheets
GP10MHM3/54
Vishay GP10MHM3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 1000V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10MHM3/54 Overview
A rectified current of 1A volts is averaged for this device.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 1A.
GP10MHM3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
GP10MHM3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10MHM3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB