GP10G-4004E-M3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP10G-4004E-M3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Average Rectified Current :
1A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Mount :
Through Hole
Series :
Automotive, AEC-Q101, Superectifier®
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging :
Tape and Box (TB)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 400V
Diode Type :
Standard
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Recovery Time :
3 μs
Datasheets
GP10G-4004E-M3/73
Vishay GP10G-4004E-M3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 400V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10G-4004E-M3/73 Overview
This device has an average rectified current of 1A volts.
GP10G-4004E-M3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
GP10G-4004E-M3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10G-4004E-M3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB