GP10BE-M3/54
Mfr.Part #
GP10BE-M3/54
Description
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 100V
Average Rectified Current :
1A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Published :
Datasheets
GP10BE-M3/54
Vishay GP10BE-M3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 100V Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10BE-M3/54 Overview
This device's average rectified current is zero volts.
GP10BE-M3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
GP10BE-M3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10BE-M3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB