GP10AHE3/54
Mfr.Part #
GP10AHE3/54
Description
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL
Diodes - Rectifiers - Single
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Forward Current :
1A
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Element Configuration :
Single
Recovery Time :
3 μs
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Radiation Hardening :
No
Reverse Recovery Time :
3 μs
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Case Connection :
Isolated
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Voltage :
50V
Output Current-Max :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Base Part Number :
GP10A
Pin Count :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Number of Elements :
1
Peak Reverse Current :
5μA
Min Operating Temperature :
-65°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Series :
SUPERECTIFIER®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Diode Type :
Standard
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Max Surge Current :
30A
Average Rectified Current :
1A
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Terminal Form :
Wire
Datasheets
GP10AHE3/54
Vishay GP10AHE3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10AHE3/54 Overview
The reverse voltage should be 50V.In this device, there is an average rectified current of 1A volts.Forward current may not exceed 1A.This is the maximum amount of 30A surge current that can be used.Output current is maximal at 1A.As the data chart indicates, the peak reverse is 5μA.
GP10AHE3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
GP10AHE3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10AHE3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB