GP10-4007E-E3/54
Mfr.Part #
GP10-4007E-E3/54
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL
Standard
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Base Part Number :
GP10-4007
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Factory Lead Time :
11 Weeks
Average Rectified Current :
1A
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
GP10-4007E-E3/54
Vishay GP10-4007E-E3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10-4007E-E3/54 Overview
This device's average rectified current is zero volts.
GP10-4007E-E3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
GP10-4007E-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10-4007E-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB