GP10-4003E-E3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP10-4003E-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Mounting Type :
Through Hole
Average Rectified Current :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Base Part Number :
GP10-4003
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Diode Type :
Standard
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
GP10-4003E-E3/54
Vishay GP10-4003E-E3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10-4003E-E3/54 Overview
As a result, this device has a rectified current of 1A volts on average.
GP10-4003E-E3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
GP10-4003E-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10-4003E-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB