GP02-25-M3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP02-25-M3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 2.5KV 250MA DO204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Recovery Time :
2 μs
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Average Rectified Current :
250mA
Max Reverse Voltage (DC) :
2.5kV
Mount :
Through Hole
Capacitance @ Vr, F :
3pF @ 4V 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2500V
Current - Average Rectified (Io) :
250mA
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2500V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3V @ 1A
Datasheets
GP02-25-M3/73
Vishay GP02-25-M3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 3V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 2500V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP02-25-M3/73 Overview
As a result, this device has a rectified current of 250mA volts on average.
GP02-25-M3/73 Features
an average rectified current of 250mA volts
GP02-25-M3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP02-25-M3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB