GO 10-SME/SP3 KIT 5P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GO 10-SME/SP3 KIT 5P
Manufacturer
LEM USA, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
CURRENT TRANSDUCER KIT
Manufacturer :
LEM USA, Inc.
Product Category :
Current Sensors
Supporting protocol for SERCOS :
No
Supporting protocol for DeviceNet Safety :
No
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.465V
Frequency :
DC ~ 300kHz
Number of free PCMCIA-slots :
Number of free AGP-slots :
Number of HW-interfaces Wireless :
Number of free ISA-slots :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
For Measuring :
AC/DC
Supporting protocol for PROFIsafe :
Number of HW-interfaces serial TTY :
IO link master :
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
With floppy disc drive :
Package :
Bulk
Supporting protocol for DeviceNet :
Supporting protocol for Foundation Fieldbus :
Supporting protocol for AS-Interface Safety at Work :
Radio standard Bluetooth :
Supporting protocol for INTERBUS-Safety :
Suitable for safety functions :
Output :
Ratiometric, Voltage
Supporting protocol for LON :
Series :
GO-SME
Supporting protocol for CAN :
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supporting protocol for KNX :
Radio standard Wi-Fi 802.11 :
Number of Channels :
1
Accuracy :
±1.3%
Linearity :
±0.3%
Response Time :
2μs
Radio standard GSM :
Supporting protocol for MODBUS :
Supporting protocol for INTERBUS :
Sensitivity :
80mV/A
Sensor Type :
Hall Effect
Supporting protocol for SafetyBUS p :
Radio standard GPRS :
Supporting protocol for ASI :
Front built-in possible :
Supporting protocol for SUCONET :
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
26mA
Supporting protocol for Data-Highway :
Supporting protocol for PROFINET CBA :
Current - Sensing :
10A
Radio standard UMTS :
Polarization :
Bidirectional
Introducing Current Sensors LEM USA, Inc. GO 10-SME/SP3 KIT 5P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA), Output:Ratiometric, Voltage, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, GO 10-SME/SP3 KIT 5P pinout, GO 10-SME/SP3 KIT 5P datasheet PDF, GO 10-SME/SP3 KIT 5P amp .Beyond Current Sensors LEM USA, Inc. GO 10-SME/SP3 KIT 5P ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
LEM USA, Inc. GO 10-SME/SP3 KIT 5P
GO-SME Series Hall Effect Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C ~ 125°C (TA) 3.135V ~ 3.465V DC ~ 300kHz 10A Accuracy-±1.3% Linearity-±0.3%
GO 10-SME/SP3 KIT 5P Overview
Current sensors are housed in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages to ensure their safety. In general, current sensors should provide no more than 26mA amps of current.
GO 10-SME/SP3 KIT 5P Features
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect
Supply Voltage: 3.135V ~ 3.465V
Frequency: DC ~ 300kHz
Sensing Current: 10A
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package