GLF1608T220M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GLF1608T220M
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 100MA 3 OHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
35mA
Inductance :
22μH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Current :
100mA
Military Standard :
Not
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
100mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
Shielded
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Ferrite
Composition :
Ceramic
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case Code (Metric) :
Weight :
5mg
DC Resistance (DCR) :
3Ohm
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Test Frequency :
2.52MHz
Case Code (Imperial) :
Series :
GLF
Max DC Current :
60mA
Mount :
Surface Mount
Height :
787.4μm
Depth :
1mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Type :
Wirewound
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Datasheets
GLF1608T220M
TDK Corporation GLF1608T220M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD