GL12T-G3-08
Mfr.Part #
GL12T-G3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 24VC SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5A 8/20μs
Peak Pulse Current :
5A
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Capacitance @ Frequency :
2.5pF @ 1MHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
3
Peak Pulse Power :
300W
Breakdown Voltage :
14.3V
Polarity :
Bidirectional
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
12V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V Max
Clamping Voltage :
24V
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
15 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Mount :
Surface Mount
Weight :
8.107964mg
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
300W
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V