GK3L0C-P26NFC0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GK3L0C-P26NFC0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY K, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ODU USA
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating :
6 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
3
Features :
Ground
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Termination Style :
Crimp
RoHS :
Details
Contact Material :
Brass
Cable Opening :
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Termination :
Crimp
Shell Size :
3
IP Rating :
IP50
Orientation :
Shell Size, MIL :
Number of Contacts :
26 Contact
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
Contact Gender :
Socket (Female)
Base Product Number :
GK3L0C-P
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
6A
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
26
Subcategory :
Circular Connectors
Shielding :
Unshielded
Voltage Rating :
333V
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Package :
Bulk
Mounting Style :
Panel
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Backshell Material, Plating :
Brand :
Shell Material :
Brass
Datasheets
GK3L0C-P26NFC0-0000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
GK3L0C-P26NFC0-0000 Overview
GK3L0C-P26NFC0-0000 Features
ODU MINI-SNAP? L series
GK3L0C-P26NFC0-0000 Applications
There are a lot of ODU
GK3L0C-P26NFC0-0000 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER