GJM0336C1E8R2CB01J
Mfr.Part #
GJM0336C1E8R2CB01J
Description
CAP CER 8.2PF 25V C0H 0201
Ceramic Capacitors
Features :
High Q, Low Loss
ECCN (US) :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage Rating (DC) :
25 V
Thickness :
300 µm
Product Height (mm) :
0.3
Temperature Coefficient :
C0H
Length :
600 µm
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Tolerance :
0.25pF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage Rating :
25 V
Murata Manufacturing Co Ltd
Mounting :
Surface Mount
Size Code :
Lead Spacing :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Capacitance :
8.2 pF
Positive Tolerance :
3.0488%
Height :
0.3 mm
Base Product Number :
GJM0336C1E
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Width :
300 µm
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Characteristics Code :
C0H
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
25V
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Lead Style :
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Number of Terminals :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage :
25Vdc
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Series :
GJM
yes
Packaging :
Tape and Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Product Length (mm) :
0.6
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
HTS :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Capacitance Value :
8.2pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Negative Tolerance :
3.0488%
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
Pad
Termination :
SMD/SMT
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Construction :
Flat
Case Style :
Ceramic Chip
Product Weight (g) :
Max Operating Temperature :
125 °C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Depth (mm) :
0.3
Package / Case :
RoHS :
Compliant
Microwave Application :
No
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GJM0336C1E8R2CB01J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:25Vdc, Package / Case:0201, GJM0336C1E8R2CB01J pinout, GJM0336C1E8R2CB01J datasheet PDF, GJM0336C1E8R2CB01J amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GJM0336C1E8R2CB01J ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GJM0336C1E8R2CB01J
GJM 8.2 pF 25V Ceramic Capacitor 0.25pF C0H 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201
GJM0336C1E8R2CB01J Overview
This device's program size/dimension is 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm).This part is characterized as having 3.0488% tolerance, also known as negative tolerance.There is 8.2pF capacitance value for this device since its electrical charge ratio is equal to its potential difference (i.e., voltage difference) between its conductors.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55 °C for stable operation.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 3.0488%.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
GJM0336C1E8R2CB01J Features
a size/dimension of 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
a tolerance of 3.0488%
a capacitance value of 8.2pF
a tolerance of 3.0488%