GJM0336C1E7R5DB01J
Mfr.Part #
GJM0336C1E7R5DB01J
Description
CAP CER 7.5PF 25V C0H 0201
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
6.6667%
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0H
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Multilayer :
yes
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
60ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Height :
0.3mm
Dielectric :
C0H
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
6.6667%
Width :
300μm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
25V
Surface Mount :
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
300μm
Length :
600μm
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
7.5pF
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Murata Electronics GJM0336C1E7R5DB01J
7.5pF Ceramic Capacitor 60ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
GJM0336C1E7R5DB01J Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 6.6667%.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Having a tolerance of 6.6667% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 60ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GJM0336C1E7R5DB01J Features
a tolerance of 6.6667%
a tolerance of 6.6667%
with 60ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V