GJM0335C1E6R0BB01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GJM0335C1E6R0BB01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
25V
Feature :
High Q, Low Loss
Dielectric :
C0G
Weight :
170.097139μg
Width :
0.3mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
6pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Depth :
300μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±0.1pF
Radiation Hardening :
No
Height :
300μm
Series :
GJM
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Thickness :
Length :
0.6mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Metric) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GJM0335C1E6R0BB01J
GJM 6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)