GJM0335C1E5R6BB01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GJM0335C1E5R6BB01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Radiation Hardening :
No
Height :
300μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Length :
0.6mm
Multilayer :
yes
Thickness :
300μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
5.6pF
Series :
GJM
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1pF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Width :
0.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
Murata Electronics GJM0335C1E5R6BB01J
GJM 5.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)