GH2L0C-P26LCC0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GH2L0C-P26LCC0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY H, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
4A
Backshell Material, Plating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Brass
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Features :
Ground
Base Product Number :
GH2L0C-P
Product Status :
Active
Orientation :
Number of Contacts :
26 Contact
Material Flammability Rating :
Shielding :
Unshielded
Shell Size :
2
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating :
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Primary Material :
Metal
Cable Opening :
Termination Style :
Solder
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
2
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Mounting Style :
Panel
Color :
Silver
Voltage Rating :
300V
Contact Finish - Mating :
Gold
Brand :
RoHS :
Details
Contact Gender :
Socket (Female)
ODU USA
Number of Positions :
26
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Current Rating :
4 A
Contact Material :
Brass
IP Rating :
IP50
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Datasheets
GH2L0C-P26LCC0-0000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 26 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
GH2L0C-P26LCC0-0000 Overview
GH2L0C-P26LCC0-0000 Features
ODU MINI-SNAP? L series
GH2L0C-P26LCC0-0000 Applications
There are a lot of ODU
GH2L0C-P26LCC0-0000 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER