GEC26SABN-M30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GEC26SABN-M30
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Package / Case :
100
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
66mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Fastening Type :
Push-Pull
Height :
2.54mm
Published :
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
Number of Rows :
1
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
UL Flammability Code :
94V-0
Lead Free :
Lead Free
MIL Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Male
Mount :
Surface Mount
Housing Material :
Plastic
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
2.54mm
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
26
Style :
Board to Board or Cable
Number of Positions :
26
Current Rating (Amps) :
3A
Filter Feature :
Housing Color :
Black
Shrouding :
Unshrouded
Datasheets
GEC26SABN-M30
Sullins Connector Solutions GEC26SABN-M30
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 26-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height