GE2BCC-P10NJG0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GE2BCC-P10NJG0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY E, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
RoHS :
Details
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
Cable Opening :
Voltage Rating :
500V
Series :
ODU MINI-SNAP? B
Shell Size :
2
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
2
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Termination Style :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Backshell Material, Plating :
IP Rating :
IP68
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Mounting Style :
Panel
Primary Material :
Metal
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5 A
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Number of Contacts :
10 Contact
Brand :
Features :
Ground
Color :
Silver
Base Product Number :
GE2BCC-P
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Product Status :
Active
Orientation :
C
Number of Positions :
10
Material Flammability Rating :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Material :
Brass
ODU USA
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
GE2BCC-P10NJG0-0000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel C Push-Pull
GE2BCC-P10NJG0-0000 Overview
GE2BCC-P10NJG0-0000 Features
ODU MINI-SNAP? B series
GE2BCC-P10NJG0-0000 Applications
There are a lot of ODU
GE2BCC-P10NJG0-0000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER