GDZ9V1LP3-7
Mfr.Part #
GDZ9V1LP3-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
DIODE ZENER 9.1V 250MW 2DFN
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Tolerance :
±5%
ROHS3 Compliant
Voltage Tol-Max :
5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PBCC-N2
Terminal Form :
NO LEAD
Diode Type :
ZENER DIODE
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
19 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 6V
Polarity :
Unidirectional
Power Dissipation-Max :
0.25W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reference Voltage :
9.1V
Matte Tin (Sn)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V