GDZ4V7B-HE3-18
Mfr.Part #
GDZ4V7B-HE3-18
Description
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323
Max Power Dissipation :
200mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance-Max :
100Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2µA @ 1V
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation :
200mW
Tolerance :
±2%
Zener Voltage :
4.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Impedance :
100Ohm
Surface Mount
Voltage Tolerance :
2%
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Reference Voltage :
4.7V
Datasheets
GDZ4V7B-HE3-18
Vishay GDZ4V7B-HE3-18
ZENER DIODE 100Ohm ±2% 4.7V 2μA @ 1V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
GDZ4V7B-HE3-18 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 2μA @ 1V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 2μA.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.
GDZ4V7B-HE3-18 Features
reverse leakage current of 2μA @ 1V
2μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA