GDZ27B-E3-08
Mfr.Part #
GDZ27B-E3-08
Description
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323
Reference Voltage :
27V
Power Dissipation :
200mW
Impedance-Max :
150Ohm
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Tolerance :
±4%
Zener Voltage :
27V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Tol-Max :
2.49%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 21V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Max Power Dissipation :
200mW
Working Test Current :
5mA
Impedance :
150Ohm
Datasheets
GDZ27B-E3-08
Vishay GDZ27B-E3-08
ZENER DIODE 150Ohm ±4% 27V 100nA @ 21V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
GDZ27B-E3-08 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 21V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2.49% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 100nA.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.
GDZ27B-E3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 21V
100nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA