GDZ12B-E3-08
Mfr.Part #
GDZ12B-E3-08
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Zener Voltage :
12V
Max Power Dissipation :
200mW
Voltage Tolerance :
2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 9V
Impedance :
30Ohm
Power Dissipation :
200mW
Impedance-Max :
30Ohm
Reference Voltage :
12V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Tolerance :
±4%
Working Test Current :
5mA
Number of Pins :
Datasheets
GDZ12B-E3-08
Vishay GDZ12B-E3-08
ZENER DIODE 30Ohm ±4% 12V 100nA @ 9V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
GDZ12B-E3-08 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 9V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.
GDZ12B-E3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 9V
100nA @ 9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA