GDB61601Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GDB61601Z
Manufacturer
Littelfuse
Description
PWR DISTRIB BLOCK 1POS 160A 600V
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Power Distribution
Number of Poles :
1
Load Side Connections Per Pole :
11
Number of Pins :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Power Distribution Block
Published :
Current Rating :
160A
Line Side Connection Type :
Screw connection
Voltage - Rated :
600V
Load Side Connection Type :
Screw connection
Line Side Connections Per Pole :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
POWR-BLOKS™
Current Rating (Amps) :
160A
Datasheets
GDB61601Z
Littelfuse GDB61601Z
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    PWR DISTRIB BLOCK 2POS 15A 250V
    PWR DISTRIB BLOCK 3POS 115A 600V
  • Eaton
    PWR DISTRIB BLOCK 3POS 70A 600V
  • Eaton
    PWR DISTRIB BLOCK 2POS 175A 600V