GD60MPS06H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GD60MPS06H
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
650V 60A TO-247-2 SIC SCHOTTKY
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 60 A
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-247-2
Series :
SiC Schottky MPS?
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 μA @ 650 V
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Configuration :
Single
Product :
Schottky Silicon Carbide Diodes
Current - Average Rectified (Io) :
82A
Mounting Style :
Through Hole
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Package :
Tube
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Brand :
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Base Product Number :
GD60
Packaging :
Tube
Technology :
SiC
Capacitance @ Vr, F :
1.463nF @ 1V, 1MHz
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Datasheets
GD60MPS06H
GeneSiC Semiconductor GD60MPS06H
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.8 V @ 60 A -55°C ~ 175°C 10 μA @ 650 V Tube TO-247-2 Through Hole
GD60MPS06H Overview
GD60MPS06H Features
GD60MPS06H Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
GD60MPS06H applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB