GD2X100MPS12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GD2X100MPS12N
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
1200V 200A SOT-227 SIC SCHOTTKY
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Mounting Type :
Chassis Mount
Technology :
SiC
Brand :
Mounting Style :
Screw Mount
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Product :
Schottky Silicon Carbide Diodes
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
136A (DC)
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Supplier Device Package :
SOT-227
Product Status :
Active
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Configuration :
Dual
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Base Product Number :
GD2X
Series :
MSP
Package :
Tube
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 100 A
Diode Configuration :
2 Independent
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 μA @ 1200 V
Type :
RoHS :
Details
Datasheets
GD2X100MPS12N
GeneSiC Semiconductor GD2X100MPS12N
Silicon Carbide Schottky Rectifier Diode 2 Independent No Recovery Time > 500mA (Io) -55°C ~ 175°C SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
GD2X100MPS12N Overview
GD2X100MPS12N Features
GD2X100MPS12N Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
GD2X100MPS12N applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23