GD15MPS17H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GD15MPS17H
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
1700V 15A TO-247-2 SIC SCHOTTKY
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Type :
Schottky Silicon Carbide Diodes
Series :
SiC Schottky MPS?
Product Status :
Active
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Mounting Style :
Through Hole
Technology :
SiC
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
RoHS :
Details
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 μA @ 1700 V
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
TO-247-2
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Package :
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1700 V
Product :
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Brand :
Capacitance @ Vr, F :
1.082nF @ 1V, 1MHz
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 15 A
Package / Case :
Current - Average Rectified (Io) :
36A
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Datasheets
GD15MPS17H
GeneSiC Semiconductor GD15MPS17H
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.8 V @ 15 A -55°C ~ 175°C 20 μA @ 1700 V Tube TO-247-2 Through Hole
GD15MPS17H Overview
GD15MPS17H Features
GD15MPS17H Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
GD15MPS17H applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB