GCQ1555C1H180FB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCQ1555C1H180FB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
18pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
GCQ
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
50V
Murata Electronics GCQ1555C1H180FB01D
GCQ 18pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)