GCM32D7U2J103JX01L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM32D7U2J103JX01L
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER
Stock
908
In Stock :
908
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
-750+/-120ppm/Cel ppm/°C
Reference Standard :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Width :
2.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
5%
Dielectric :
U2J
Weight :
109.99615mg
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Height :
1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Characteristics Code :
U2J
Case Code (Imperial) :
1210
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
10nF
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
3225
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
630V
HTS Code :
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
GCM32D7U2J103JX01L
Murata Electronics GCM32D7U2J103JX01L
10nF Ceramic Capacitor 5% -750+/-120ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
GCM32D7U2J103JX01L Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with -750+/-120ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
GCM32D7U2J103JX01L Features
with -750+/-120ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V