GCM31MR71H824MA55L
Mfr.Part #
GCM31MR71H824MA55L
Description
CAP CER
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.82µF
Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Negative Tolerance :
20%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Feature :
X7R
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature (Max) :
125°C
Reference Standard :
AEC-Q200
Positive Tolerance :
20%
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Datasheets
GCM31MR71H824MA55L
Murata Electronics GCM31MR71H824MA55L
0.82μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
GCM31MR71H824MA55L Overview
GCM31MR71H824MA55L Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient