GCM31MR71H394MA37K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM31MR71H394MA37K
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Positive Tolerance :
20%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Surface Mount :
yes
Capacitance :
0.39µF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Reference Standard :
AEC-Q200
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Size Code :
Negative Tolerance :
20%
Multilayer :
yes
Datasheets
GCM31MR71H394MA37K
Murata Electronics GCM31MR71H394MA37K
0.39μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
GCM31MR71H394MA37K Overview
GCM31MR71H394MA37K Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient