GCM31MR71H224MA37L
Mfr.Part #
GCM31MR71H224MA37L
Description
CAP CER
Ceramic Capacitors
Reference Standard :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
20%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Package / Case :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
220nF
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
GCM31MR71H224MA37L
Murata Electronics GCM31MR71H224MA37L
220nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
GCM31MR71H224MA37L Overview
GCM31MR71H224MA37L Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient