GCM31MR71H154KA37K
Mfr.Part #
GCM31MR71H154KA37K
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206
GCM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Height :
1.15mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.15μF
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GCM31MR71H154KA37K
GCM 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GCM31MR71H154KA37K Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GCM31MR71H154KA37K Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V