GCM31MR71E225KA57K
Mfr.Part #
GCM31MR71E225KA57K
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
Radiation Hardening :
No
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
2.2μF
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Series :
GCM
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Height :
1.15mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics GCM31MR71E225KA57K
GCM 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GCM31MR71E225KA57K Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
GCM31MR71E225KA57K Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V