GCM31CR71C335KA37L
Mfr.Part #
GCM31CR71C335KA37L
Description
CAP CER
Ceramic Capacitors
Additional Feature :
STANDARD: AEC-Q200
Positive Tolerance :
10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Reference Standard :
AEC-Q200
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Size Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
3.3μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Operating Temperature (Max) :
125°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
1.6mm
Datasheets
GCM31CR71C335KA37L
Murata Electronics GCM31CR71C335KA37L
3.3μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
GCM31CR71C335KA37L Overview
GCM31CR71C335KA37L Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient