GCM31CC71H475KA03K
Mfr.Part #
GCM31CC71H475KA03K
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7S 1206
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Automotive
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.8034mm
Capacitance :
4.7μF
Ratings :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Series :
GCM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7S
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Mount :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7S
CERAMIC CAPACITOR
Weight :
40.001177mg
Width :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Height :
1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GCM31CC71H475KA03K
GCM 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)