GCM31C5C2A104JE02L
Mfr.Part #
GCM31C5C2A104JE02L
Description
CAP CER 0.1UF 100V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
Automotive MLCCs
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.6 mm
Termination :
Standard
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Features :
Capacitance Tolerance :
5%
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Brand :
Product Status :
Active
Capacitance :
0.1 µF
Product Length :
3.2 mm
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
100V
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Width :
1.6 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
Qualification :
AEC-Q200
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Automotive
Murata
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Tolerance :
±5%
Murata Electronics GCM31C5C2A104JE02L
GCM 0.1 μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GCM31C5C2A104JE02L Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
GCM31C5C2A104JE02L Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)