GCM3195C2A432JA16D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM3195C2A432JA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4300PF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
939.8μm
Length :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Automotive
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Height :
850μm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
1.6mm
Capacitance :
4300pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
GCM
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Murata Electronics GCM3195C2A432JA16D
GCM 4300pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)