GCM3195C1H472JA16J
Mfr.Part #
GCM3195C1H472JA16J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 1206
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
4700pF
Dielectric :
C0G
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
GCM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Height :
850μm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GCM3195C1H472JA16J
GCM 4700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GCM3195C1H472JA16J Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GCM3195C1H472JA16J Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V