GCM3195C1H273JA16D
Mfr.Part #
GCM3195C1H273JA16D
Description
CAP CER
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Length :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
5%
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: AEC-Q200
Package / Case :
WRAPAROUND
Height :
0.95mm
Pbfree Code :
Depth :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
27nF
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
GCM3195C1H273JA16D
Murata Electronics GCM3195C1H273JA16D
27nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206