GCM21BR71H154KA37K
Mfr.Part #
GCM21BR71H154KA37K
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Ratings :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
0.15μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
GCM
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Tolerance :
±10%
Murata Electronics GCM21BR71H154KA37K
GCM 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GCM21BR71H154KA37K Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GCM21BR71H154KA37K Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V