GCM21B5C1H752JA16L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM21B5C1H752JA16L
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Positive Tolerance :
5%
Negative Tolerance :
5%
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
0.0075μF
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature (Min) :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
GCM21B5C1H752JA16L
Murata Electronics GCM21B5C1H752JA16L
0.0075μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
GCM21B5C1H752JA16L Overview
There is 5% tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Positive tolerance is present at 5% for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.
GCM21B5C1H752JA16L Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient