GCM21A7U2E122JX01D
Mfr.Part #
GCM21A7U2E122JX01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 250V U2J 0805
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Height :
1mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Series :
GCM
Temperature Characteristics Code :
U2J
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
990.6μm
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.25mm
Capacitance :
1200pF
Length :
2mm