GCM219R92A223KA37D
Mfr.Part #
GCM219R92A223KA37D
Description
CAP CER 0.022UF 100V X8R 0805
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
10%
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
150°C
Negative Tolerance :
10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reference Standard :
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
X8R
Capacitance :
0.022µF
Size Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
WRAPAROUND
Murata Electronics GCM219R92A223KA37D
0.022μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations