GCM216R72A332KA37J
Mfr.Part #
GCM216R72A332KA37J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
1.25mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GCM
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
yes
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
600μm
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
3300pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Murata Electronics GCM216R72A332KA37J
GCM 3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)