GCM216R72A223KA37J
Mfr.Part #
GCM216R72A223KA37J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.022µF
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Applications :
Automotive
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 weeks ago)
Mount :
Surface Mount
Length :
2mm
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Height :
600μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Depth :
1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Series :
GCM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Murata Electronics GCM216R72A223KA37J
GCM 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)