GCM2165G1H182JA16J
Mfr.Part #
GCM2165G1H182JA16J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 50V X8G 0805
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Height :
600μm
Tolerance :
±5%
yes
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X8G
Capacitance :
1800pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
X8G
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
GCM
Voltage - Rated DC :
50V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Murata Electronics GCM2165G1H182JA16J
GCM 1800pF Ceramic Capacitor ±5% X8G 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)