GCM2165C2A471JA16D
Mfr.Part #
GCM2165C2A471JA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 100V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
470pF
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Depth :
1.25mm
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Length :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
GCM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
711.2μm
Height :
600μm
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C