GCM2165C2A221JA16D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM2165C2A221JA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
Automotive
Radiation Hardening :
No
Height :
600μm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
2mm
Capacitance :
220pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Thickness :
711.2μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
GCM
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Murata Electronics GCM2165C2A221JA16D
GCM 220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)