GCM2165C1H392JA16D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM2165C1H392JA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Series :
GCM
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
3900pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
600μm
Length :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
711.2μm
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GCM2165C1H392JA16D
GCM 3900pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)