GCM1885C2A5R6DA16D
Mfr.Part #
GCM1885C2A5R6DA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
WRAPAROUND
Weight :
6.293594mg
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.5pF
Multilayer :
yes
Capacitance :
5.6pF